Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY MORĄG

ARiMR wspiera hodowlę rodzimych ras zwierząt

ARiMR
To działanie, które ma pomóc hodowcom z Warmii i Mazur utrzymać ciągłość gatunków zagrożonych wyginięciem. Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma pieniądze na wsparcie hodowli cennych ras bydła, owiec, koni, świń i kóz.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizuje działanie, którego celem jest ochrona szczególnie cennych ras wybranych zwierząt gospodarskich. Interwencja 6. realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 ma pomóc w hodowli gatunków, które są zagrożone wyginięciem. „Nie dają tyle mleka, nie mają takiej mięsistości, dlatego my dopłacamy do tej produkcji, żeby komuś opłacało się hodować. Natomiast bardzo cenne walory smakowe, kulinarne takiego mięsa, bardzo pożądane dziś na rynku” – mówi Piotr Turowski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Warunkiem uzyskania wsparcia jest gospodarowanie na minimum jednym hektarze ziemi, posiadanie wymaganej liczebności stada oraz potwierdzenie czystości gatunku przez Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Balicach. Wsparcie z Agencji wypłacane jest przez pięć lat. „W przypadku bydła mlecznego 2780 złotych, w przypadku bydła mięsnego to jest ponad 1700 złotych. Uwarunkowania są takie, do jednej sztuki i maksymalnie do stu sztuk” – mówi Piotr Turowski.

Jednym z hodowców, którzy korzystają ze wsparcia ARiMR na utrzymanie ciągłości gatunków zagrożonych wyginięciem, jest Piotr Rydel, który wspólnie z rodziną gospodaruje na 380 hektarach we wsi Rumian w gminie Rybno. Hoduje m. in. bydło mięsne, koniki polskie i owce. To prężnie działające gospodarstwo wprowadza innowacyjne, proekologiczne rozwiązania, a jego właściciel wiedzę i doświadczenie zdobywał w Norwegii. „Chciałem przenieść to, co się człowiek uczy za granicą, na grunt polski. To był jeden z powodów zajęcia się rasami rodzimymi. Wtedy to była tylko jedna rasa rodzima: polska czerwona” – mówi Piotr Rydel. W skuteczności interwencji ARiMR, a tym samym utrzymania m.in. bydła polskiego czerwonego czy koników polskich,  pomóc może większe zainteresowanie nią hodowców, także tych z Warmii i Mazur. „Nie możemy mieć zwierząt, które są cały czas zagrożone. Musimy wyjść, wykazać, że jesteśmy potrzebni, że produkt od tej krowy, czy to będzie mleko A2, czy z mięsem kulinarnym, że musimy być nie tylko wiarygodni, ale i potrzebni” – podkreśla Piotr Rydel, prezes ZHPBC.

Wnioski dotyczące Interwencji 6. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można składać od 15 marca do 15 maja każdego roku. Szczegółowe informacje dostępne są na tej stronie internetowej oraz bezpośrednio u pracowników Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARIMR w Olsztynie.