WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY MORĄG

Cittaslow: Lidzbark Warmiński

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Lidzbarka Warmińskiego, jednego z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Spójna strategia rozwoju miasta, które ma być przyjazne mieszkańcom, a jednocześnie atrakcyjne turystycznie. To plan na Lidzbark Warmiński – historyczną siedzibę biskupów warmińskich, dziś ponad 15-tysięczne miasteczko, w którym idea życia slow, z poszanowaniem historii i jej pamiątek, od 2006 roku pozwala na dynamiczny rozwój zgodnie ze starannie opracowaną koncepcją rewitalizacji.

„Widzimy ten rozwój infrastrukturalny dzięki dotacjom, które otrzymaliśmy z Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Miast Cittaslow i które w dużej mierze wykorzystujemy do budowania tego potencjału turystycznego” - mówi burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.

Efekty rewitalizacji widać w Lidzbarku Warmińskim na każdym kroku. Za ponad 10 mln złotych zaniedbany od lat amfiteatr w pobliżu zamku został wyremontowany i rozbudowany. Zyskał również nowe zaplecze i wyposażenie i odtąd stanie się miejscem spotkań z kulturą. Ten projekt obejmuje również remont budynku, w którym znajdzie się siedziba Centrum Rzemiosł i Kultury Warmińskiej.

Zagospodarowane bulwary nad brzegami Łyny dziś tętnią życiem. Place zabaw, siłownie, parkowa infrastruktura, mały amfiteatr, w którym odbywają się kameralne koncerty – wszystko to przyciąga mieszkańców i turystów. Warto wspomnieć również o stworzonym w Suchej Fosie zacisznym zakątku z kaskadami wodnymi i infrastrukturą parkową. Z tego oraz z wielu innych zrewitalizowanych miejsc mogą korzystać mieszkańcy, turyści, a w przyszłości być może także kuracjusze, bo Lidzbark Warmiński ma w planach utworzenie uzdrowiska.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.