WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY MORĄG

U noju na Warniji

IZBA ROLNICZA
To folklor Warmii i Mazur w pigułce. Za nami Festiwal Kultur „U noju na Warniji” w Gietrzwałdzie, który współorganizowała Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.

23 zespoły ludowe oraz 8 grup rękodzielniczych wzięło udział w Festiwalu Kultur „U noju na Warniji”, który w 2019 roku odbył się w Gietrzwałdzie. „Staramy się promować kulturę warmińską, oczywiście korzystamy też z muzyki ludowej Kurpii, te kultury się przenikają do tej pory, są pokrewne” - mówi Ryszard Borzymowski z zespołu „Warmińska Kuźnia” z Czerwonki.

Wydarzenie zorganizowały Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Gmina Gietrzwałd, Stowarzyszenie „Piękny Most”, oraz Rol-Wam Sp. z o. o. Jego celem jest promowanie tradycji, kultury i lokalnego folkloru. „Sam pomysł zrodził się stąd, że Koła Gospodyń Wiejskich mają zespoły, stąd ta idea. Sądząc po ilości zespołów, ona się rozwija i warto to kontynuować” - przekonuje Jan Heichel, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. „Nie powtarzają się ciągle te same piosenki, ludzie wykopują coś mocno starego, to jest najpiękniejsze, że chcą to śpiewać” - dodaje Teresa Przyczyna, prezes Stowarzyszenia „Piękny Most” z Sząbruka.

Imprezą towarzyszącą Festiwalowi Kultur był także piknik „Smaczne i zdrowe produkty zbożowe”. „Wszyscy korzystamy z produktów zbożowych, czy z kaszy, czy z pieczywa, czy pierogi, kopytka. Zachęcamy do spożycia większej ilości, ale świadomie, mamy porady dietetyka, są konkursy kulinarne i dla dzieci” - mówi Anna Bućwiło z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Jury konkursowe oceniało zespoły biorące udział w Festiwalu w dwóch kategoriach: piosenka ludowa i piosenka biesiadna. W pierwszej ex aequo tryumfowały zespoły „Warmińska Kuźnia” z Czerwonki i Ludowy Zespół Śpiewaczy „Sterławiacy” ze Sterławek Wielkich. Drugie miejsce przypadło Folklorystycznemu Zespołowi Śpiewaczemu „Reszelanie” z Reszla, a trzecie zajął zespół „Rostkowianie” z Rostek.

W kategorii piosenka biesiadna nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie zajął zespół „Sasanki” z Suchacza, a trzecie – „Kalina” z Jędrychowa.