WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY MORĄG

Druhna ekologia

WFOŚiGW
Wśród wielu organizacji działających na rzecz ochrony środowiska jest również Związek Harcerstwa Polskiego. Dla harcerzy las, jezioro, czy rzeka to przecież naturalne otoczenie.

Przygody, nocne rajdy, ogniska… To wspomnienia, które harcerze przywożą ze sobą z letnich obozów. Ale to nie wszystko, czego uczą się na wyjazdach. Jednym z najważniejszych aspektów stylu życia harcerzy jest poszanowanie środowiska naturalnego.

Bardzo dobrze widać to na przykładzie obozu w Bałdach. Latem to ponad tysiąc dzieciaków, namioty i ogromna infrastruktura. Jesienią – nie może zostać po tym ślad. „Jesteśmy tu umówieni z panem leśniczym, że mamy zostawić ten las takim, jakim go zastaliśmy i dosłownie, jak przyjeżdżamy tutaj w czerwcu, to oprócz drzew, piasku i jeziora nie ma tutaj nic” - podkreśla hm. Dorota Limontas, komendantka Hufca Warmińskiego ZHP.

Podstawą działań harcerzy jest przekazywanie wiedzy ekologicznej młodszym członkom organizacji. Obozy harcerskie są do tego znakomitą okazją. „Uczymy dzieci, że w harcerstwie trzeba szanować przyrodę, że nie łamiemy drzew, kiedy robimy wędrówki do lasu zwracamy uwagę na to, żeby chodzić po ścieżkach wyznaczonych, żeby nie deptać żadnych roślin. Sprzątamy także teren” - mówi druhna Ada Kiełczykowska.

Ale propagowanie ekologicznych postaw nie kończy się wraz z letnimi obozami. Przed nimi rajdy, akcje harcerskie, zbiórki, podczas których wiedza ekologiczna będzie traktowana bardzo serio.